Co je fixace u hypotéky?

admin_adminHypotéky

Co je fixace u hypotéky?

Při vyřizování hypotéky se setkáte s termínem fixace úrokové sazby. Co je to fixace u hypotéky? Jakou dobu fixace úrokové sazby hypotéky zvolit? Na našem blogu jsme si pro vás připravili průvodce fixací hypoték a poradíme vám, jakou fixaci zvolit právě u vaší hypotéky.

Fixace hypotéky v roce 2018?

Fixace hypotéky je časový úsek, po který je úroková sazba u hypotečních úvěrů neměnná. Fixace úrokových sazeb v České republice jsou obvykle jednoleté, tříleté a pětileté, ale hypoteční trh nabízí i variabilní sazbu pro aktivní klienty. Po ukončení fixace se úroková sazba u hypotečních úvěrů mění dle aktuálních hypotečních hodnot.

Fixace hypotéky na 1 rok

Délka fixace úrokové sazby je důležitým rozhodnutím spolu s částkou hypotečního úvěru a jeho délkou splatnosti. Krátké fixační doby jsou vhodné pro flexibilní klienty s výší splátky a s možností vyšších předčasných splátek hypotečního úvěru. Nevýhodou může být nejistota výše nových úrokových sazeb po ukončení doby fixace.

Fixace hypotéky na 3 roky

Poklesu úrokových sazeb je konec a nastává postupný (ne však rapidní) růst. U tří a více letých fixací jsou výhodou nižší roční úrokové sazby oproti ročním fixacím. Každý klient by si měl před zafixováním hypotéky zdravě zvážit svou finanční i rodinnou situaci a počítat i s překážkami „co kdyby“, tedy tvorbou rezervy nic nezkazíte, naopak štěstí přeje připraveným. Po výhodnějších úrokových sazbách se můžete poohlédnout i rok až dva dopředu před koncem doby fixace a nižší úrokovou sazbu si tak zarezervovat u banky. A pokud se blíží konec fixace vaší hypotéky, jednejte rychle a buďte připraveni s předstihem.

Fixace hypotéky na 5 let

Pětileté fixace se u nás stávají stále populárnější a častěji sjednávané. Znamenají zlatou střední cestu mezi jistotou a výší úrokové sazby, a to hlavně v období stabilně nízkých úrokových sazeb, i v období očekávaného růstu úrokových sazeb. Delší fixace jsou vhodné pro klienty, kteří neplánují nemovitost prodat, přestěhovat se, předčasně splatit či refinancovat hypotéku před koncem doby fixce, jelikož sazby u dlouhodobějších fixací jsou o něco vyšší než u krátkodobých fixací.

Co se děje při fixaci hypotéky s variabilní sazbou?

Bankovní domy nabízí různé typy hypoték a možností období fixace. U variabilních hypoték se úroková sazba mění každý měsíc v závislosti na ČNB. Vyjednávejte s věřitelem, tedy bankou, a záleží jen na vás, zda dáte přednost neměnné jistotě na delší dobu či zvolíte atraktivní proměnnou na dobu kratší.

Nechte si poradit od hypotečních specialistů ADOMUS – finance jinak při správné volbě fixačního období s co nejnižší úrokovou sazbou.

Sdílejte: