Hypotéka na chatu a chalupu: jak ji získat?

admin_adminHypotéky

Hypotéka na chatu a chalupu: jak ji získat?

Bydlíte na panelovém sídlišti, v centru rušného velkoměsta či v cihlovém bytě bez zahrady a toužíte po klidné zeleni, kde budete trávit chvilky s rodinou? Nadchli jste se pro koupi chaty, chalupy či jiného rekreačního objektu na čerstvém vzduchu, kde zažijete víkendy bez rušné civilizace? Máte vlastní úspory, ale nestačí vám na pořízení vysněné chaty či chalupy? Řešením může být hypotéka na chatu a chalupu.

Jaký je rozdíl mezi definicemi rekreačních objektů?

Rekreační chata je stavba určená pro rekreační bydlení, obestavěný prostor do 360 m³ a zastavěná plocha do 80 m². Může být podsklepená a má nejvýše jedno nadzemní podlaží a podkroví.

Rekreační domek je novostavba pro rekreační bydlení, individuální rekreaci, která převyšuje maximální hodnoty určení pro rekreační chatu.

Rekreační chalupa je starší stavební objekt, který byl vybudován pro účel trvalého bydlení a později vyčleněn z bytového fondu a zkolaudován pro účel individuální rekreace.

Zahrádkářská chata je stavba určená k individuální rekreaci s obestavěným prostorem maximálně 110 m³ a zastavěnou plochou maximálně 25 m² včetně verand, vstupů a podsklepených teras. Může být podsklepená a má nejvýše jedno nadzemní podlaží a podkroví.

Jak získat hypotéku na rekreační objekt?

Při sjednávání hypotéky na chatu nebo chalupu budete potřebovat vlastní úspory ve výši minimálně 30 % z hodnoty pořizované nemovitosti a banky vám poskytnou úvěr s maximální LTV 70, jelikož kupovaný objekt neslouží k trvalému bydlení, ale pouze k rekreaci. Samozřejmostí je pak dosažený věk 18 let pro žadatele a pravidelný příjem.

Jaké podmínky musí chata nebo chalupa splňovat?

Každá rekreační nemovitost musí splňovat základní podmínky pro poskytnutí nemovitosti.

  • Evidenční číslo – slouží k označení rekreačních budov.
  • Vlastní pozemek – objekt musí stát na pozemku v osobním vlastnictví.
  • Vlastní zdroj vody a elektřiny – musí být připojen k elektřině i přípojce vody.
  • Bezproblémový přístup – musí mít vlastní přístupovou cestu.
  • Odpovídající stav – musí umožnovat základní komfort k přebývání.

Jak snadněji získat hypotéku na chatu či chalupu?

Přejete si zvýšit šance na získání hypotečního úvěru k vaší vysněné chatě, chalupě nebo jinému rekreačnímu objektu? Pak se zaměřte na perspektivní objekty v zachovalém stavu, nejlépe nově zrekonstruované i v atraktivních oblastech. Banky k vám budou mnohem přívětivější, pokud shledají šanci na budoucí růst ceny vaší nové rekreační nemovitosti.

Oslovte specialisty z Adomus – finance jinak, kteří vám s výběrem i s kompletním vyřízením financování vaší rekreační chaty nebo chalupy nejlépe poradí.

Sdílejte: