Víte, co je to předhypoteční úvěr?

admin_adminPředhypoteční úvěr

Co je to předhypoteční úvěr?

Chystáte se stavět dům, rekonstruovat byt či kupovat nemovitost a nejste si jistí, zda získáte hypotéku? Slyšeli jste o předhypotečním úvěru, ale netušíte, jak funguje? Přečtete si náš blog, v němž vás seznámíme se všemi aspekty předhypotečního úvěru a vysvětlíme rozdíl mezi hypotečním a předhypotečním úvěrem.

Co je to hypoteční úvěr?

Hypoteční úvěr je zajištěný zástavním právem k nemovitosti na území České republiky. Obvykle se jako zástava využívá financovaná nemovitost, ale není to podmínkou, ručit lze i objektem jiným. Nejčastěji se využívá k nákupu nemovitosti za účelem bydlení či pronájmu a bývá splácena pravidelnými měsíčními splátkami. Hypoteční úvěr je zpravidla poskytován bankou (věřitelem) a zprostředkován hypotečními makléři.

Co je to předhypoteční úvěr?

Předhypoteční úvěr je krátkodobý úvěr, který je určen na kupované nemovitosti, u nichž nelze v daném momentě zřídit zástavní právo. Tento dočasný, typem spotřebitelský úvěr, je poskytován v kombinaci s následným hypotečním úvěrem. Umožňuje realizaci investičního záměru těm, kteří na přechodnou dobu nemají k dispozici nemovitost vhodnou k zajištění hypotečního úvěru a mají zájem o poskytnutí hypotečního úvěru. Nejčastěji je využíván pro překlenutí období před převodem družstevního bytu do osobního vlastnictví.

Za jakým účelem se dá předhypoteční úvěr využít?

Pokud plánujete výstavbu dřevostavby, montovaného domu či stavby domu na tzv. klíč, nebo při koupi družstevního bytu, nemovitosti v dražbě, obecního bytu, firemní nemovitosti, stavebního pozemku s developerským projektem, pak můžete zažádat o předhypoteční úvěr. Žadatel o úvěr musí řádně doložit pouze výši příjmů a některé banky požadují o ručení další osoby nebo více osob.

Jak se splácí předhypoteční úvěr a jak dlouho trvá?

Maximální doba trvání předhypotečního úvěru je dvacet čtyři měsíců od sjednání úvěru, po této době musí být zřízeno zástavní právo na nemovitost. Věřiteli platíte pouze úroky a po překlopení na klasický hypoteční úvěr začínáte splácet standardní úrok včetně jistin úvěru. Nevýhodou u předhypotečních úvěrů může být vyšší úroková sazba z důvodu poskytnutí nezajištěného úvěru zástavním právem na nemovitost.

Nejžádanější případ pro poskytnutí předhypotečního úvěru?

Je v případech, kdy chcete čerpat finance za účelem pořízení družstevního bytu. Aby nedošlo k případným problémům, zjistěte si předem podmínky převodu bytu do osobního vlastnictví u družstva do časového intervalu dvou let neboli dvacet čtyři měsíců od zřízení předhypotečního úvěru. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví je závazek bance k účelu poskytnutí předhypotečního úvěru.

Předhypoteční úvěr není běžný produkt a každý bankovní dům jej neposkytuje. Obraťte se na specialisty z Adomus – finance jinak, kteří vám s předhypotečním úvěrem poradí a pomohou vám vybrat nejlepšího bankovního věřitele.

Sdílejte: