Jaké změny přinesl rok 2019 v hypotékách?

admin_adminHypotéky

Jaké změny přinesl rok 2019 v hypotékách?

Rok 2019 byl pro hypoteční trh velmi neklidný. Zpřísnění podmínek ze strany České národní banky. Zvyšující se ceny nemovitostí. Vzrůst i pokles úrokových sazeb u hypoték. Jaké změny se za posledních dvanáct měsíců odehrály a které nejvíce ovlivnily hypoteční trh 2019? Co čeká zájemce o vlastní bydlení?

Jaké změny nastaly v roce 2019 u hypoték?

Největší změna souvisí už s rokem 2018 a se zpřísněním podmínek pro získání hypotéky od České národní banky. Tyto zásahy ČNB způsobily mnoho změn, které komplikovaly získání hypoték a naplno se projevily právě v roce 2019.

Nové podmínky ČNB: požadavky na DTI, DSTI a LTV

Nová pravidla u poskytování hypoték se rozšířila na požadavky o výši příjmu. Úvěr žadatele o hypotéku by tedy neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (podmínka DTI). Žadatel by měl také na splátku úvěru vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu (podmínka DSTI). Pravidla na výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti byla stanovena stabilně na 80 procent LTV, výjimečně na 90 procent LTV. Zpřísnění těchto podmínek souběžně se zdražováním nemovitostí vedl k tomu, že zájem o vlastní bydlení rapidně klesl.

Co se dělo s cenami nemovitostí v roce 2019?

Zájemce o pořízení nemovitosti odrazovaly v roce 2019 stále stoupající ceny bytů, rodinných domů, ale i pozemků. V Praze, Brně a dalších metropolitních městech rostly ceny bytů v novostavbách ale i starších domech. V menších městech i městech s vyšší mírou nezaměstnanosti se ceny bytů a domů po celkovém zdražení naopak ustálily (Teplicko, Ostravsko). Poptávka po úvěrech na bydlení souhrnem za celý rok 2019 nicméně neklesla.

Jaký byl vývoj úrokových sazeb u hypoték v roce 2019?

Hypoteční trh je velká proměnná. Co bylo dnes nemusí platit zítra. A zatímco začátek roku 2019 vedl ke zdražování hypotečních úroků a úrokové sazby u hypoték byly kolem 3 %, ve druhé polovině roku 2019 došlo k příznivému poklesu úrokových sazeb na průměrnou úroveň kolem 2,3 %. Banky začaly zlevňovat z důvodu nižšího zájmu žadatelů o hypotéky a touze pořídit si vlastní bydlení. Kam ale zamíří sazby dál?

Příchod nového roku 2020: zdražování sazeb

Co se týče úrokových sazeb, tak konec roku 2019 byl na hypotečním trhu celkem poklidný, a zatímco úrokové sazby velmi pozvolna mířily zase vzhůru, ne všechny hypoteční banky na ně zatím zareagovaly. Predikce na rok 2020 je ovšem taková, že s ohledem na propad trhu dojde spíše k nárůstu úrokových sazeb, a proto je vhodný čas zafixovat si nižší úrokové sazby i na 5 až 10 let, dle nabídek bank a tím si zajistit stabilní situaci v případě budoucího zdražování.

Co přinesou hypotéky v roce 2020?

Další zpřísňování podmínek pro jejich poskytování? Rostoucí ceny nemovitostí? Klesající úrokové sazby u podoby hypoték? Boj o klienty mezi bankovními domy?

Nenechte se zaskočit a sledujete náš blog, na němž vás budeme pravidelně informovat o změnách na hypotečním trhu, Adomus – finance jinak.

Sdílejte: