Jak funguje pohotovostní úvěr?

admin_adminPohotovostní úvěr

Jak funguje pohotovostní úvěr?

Plánujete si pořídit vlastní bydlení, ale stále vybíráte, kde a jaký typ nemovitosti bude pro vaši rodinu nejlepší? Obáváte se, že sazby úroků budou stoupat a kvůli zpřísnění podmínek ČNB na hypotéku později ani nedosáhnete? Vaše starosti by mohl vyřešit pohotovostní úvěr. Podívejme se společně s Adomus – finance jinak, jak funguje a co znamená pohotovostní úvěr.

Co je to pohotovostní úvěr?

Pohotovostní úvěr je příslib banky, která žadateli poskytne při splnění zákonných podmínek úvěr na financování bydlení dříve, než se žadatel definitivně rozhodne pro zvolenou nemovitost, stavbu, koupi pozemku či pořízení družstevního bytu s příslibem převodu do osobního vlastnictví.

Jak probíhá pohotovostní úvěr?

Klient zažádá o pohotovostní úvěr, i přesto, že nemá nemovitost, kterou by ručil. Schválení podléhá splnění podmínek, jako je doložení příjmů versus výdajů. Zvolí se výše úvěrového rámce k přípravě a podpisu úvěrových smluv včetně garantované úrokové sazby. Po vyhledání nemovitosti se vyhotovuje odhad na nemovitost a připraví se zástavní smlouvy. Celý proces se ukončí čerpáním samotného úvěru.

Jaké jsou výhody pohotovostního úvěru?

  • Díky tomu, že máte úvěr již schválený, máte i silnou vyjednávací pozice o kupní ceně přímo na prohlídce nemovitosti.
  • Rezervační poplatek? Nemusíte se obávat, že na něj nemáte.
  • Garance úrokové sazby při sjednání pohotovostního úvěru i v době, kdy úrokové sazby opět stoupají.
  • Příslib pohotovostního úvěru vás přijde pouze na stokoruny v rámci poplatků nad rámec úvěru.

Hypoteční rada na konec: Lhůta pro vyčerpaní pohotovostního úvěru je zpravidla 12 měsíců od schválení pohotovostního úvěru, ale v případě, že vám 365 dní nebude stačit na výběr vhodné nemovitosti, je možné lhůtu u svého věřitele včas žádostně prodloužit.

Tip od Adomus – finance jinak: Nemusíme nutně hledat nemovitost, jejíž kupní cena na korunu odpovídá výši úvěrového rámce. Každý věřitel poskytující pohotovostní úvěr má stanovené své možnosti nedočerpání z úvěrového rámce a bez sankcí.

Máte další otázky týkající se pohotovostního úvěru, nebo potřebujete sjednat hypotéku? Neváhejte kontaktovat specialisty z Adomus – finance jinak!

Sdílejte: