Končí vám fixace u hypotéky? Poradíme vám, co dělat

admin_adminHypotéky

Konec fixace hypotéky

Zvolili jste si fixaci úrokové sazby u hypotečního úvěru na jeden, tři nebo pět let a blíží se konec fixace vaší hypotéky? Nastal čas řešit, co dělat dál? Pojďte si s Adomus – finance jinak shrnout, jaké možnosti přichází s koncem fixace hypoték a co právě teď dělat.

Konec fixace hypotéky a nové sazby

Na našem blogu jsme vás již informovali, co je fixační období hypoték, tedy období, po které je garantovaná neměnná výše splátek. Dle individuálních životních situací si zpravidla volíte fixace na jeden, tři nebo pět let nejčastěji. S koncem fixace přichází nová řešení a sazby. Na co byste se měli zaměřit a jak postupovat?

Co vás čeká, když končí fixace u hypoték?

Vyjednávejte. S koncem fixačního období nastává čas vyjednávání se stávající bankou, ale i s dalšími bankami, které se začnou právě teď předhánět o ty nejvýhodnější úrokové sazby k zafixování hypotéky a splácení.

Vyjednat nejlepší podmínky se stávající bankou

Vybrali jste si snadnější cestu? Zatlačte na svoji stávající banku a sjednejte si nejlepší podmínky pro nové fixační období. Jednejte s předstihem zhruba tři měsíce před koncem fixace.

Akceptovat nové podmínky u stávající banky

Necháváte věci přirozeně plynout? Pak se vám vaše stávající banka zhruba čtyři týdny před koncem fixace připomene zaslaným dopisem, v němž vás na konec fixace upozorní a nabídne podmínky na nové fixační období. Mlčení znamená souhlas a pokud tedy zapomenete na dopis zareagovat, banka to bere jako souhlas a hypotéka pokračuje dál s novými úrokovými sazbami!

Refinancovat stávající hypotéku novou hypotékou

Rozhodli jste se pro výhodnější úrokové sazby a fixaci hypotéky u jiné banky? S koncem fixačního období tak nastává mezičas k refinancování stávající hypotéky novou hypotékou u jiné banky, včetně papírování a poplatků navíc. Na našem blogu „Jak probíhá refinancování hypotéky“ se dočtete, které dokumenty si připravit a jaké poplatky vás čekají s refinancováním hypotéky.

Jak využít konec fixace u hypotéky?

V době končící fixace hypotéky máte možnost hypotéku úplně či částečně splatit a bez sankcí. Hypotéku můžete refinancovat u jiné banky, která vám nabídne výhodnější úrokové sazby a podmínky. Souhrnem možností je i zkrátit nebo prodloužit splatnost, a dokonce také hypotéku navýšit o další finanční prostředky. S koncem fixace a zvolením nových kroků nastává čas i na nová pojištění k úvěrovým smlouvám a dalším.

Neváhejte kontaktovat naše hypoteční specialisté z Adomus – finance jinak s řešením konce fixačního období.

Sdílejte: