Jaké změny hypoték nás čekají od října 2018?

admin_adminHypotéky

Jaké změny hypoték nás čekají od října 2018?

ČNB od října 2018 zpřísňuje podmínky poskytování hypoték. Jaké změny nás čekají a jaká pravidla ČNB nově nastavuje? Rádi byste si pořídili vlastní bydlení, ale nemáte našetřeno dostatek financí? Nejste si jisti, zda byste dosáhli na vytouženou hypotéku? Projděte si společně s námi nové podmínky získání hypotéky.

Nová pravidla pro získání hypotéky

Nové limity a přísnější pravidla hypoték se nemusí týkat plošně všech žadatelů o hypotéku. Nová pravidla české národní banky (ČNB) a rostoucí ceny nemovitostí stojí za markantní změnou druhé poloviny roku 2018 v realitním a finančním oboru a snižují tak šance na získání hypoték k vlastnímu bydlení jednotlivcům s nižším příjmem nebo rodinám s dětmi žijícím z jednoho příjmu. Úvěr na bydlení by tak podle nových pravidel nemusela získat až jedna třetina zájemců.

Jaké jsou základní podmínky získání hypoték?

Poskytovatel půjčky chce mít o žadateli přehled, aby vše probíhalo v naprostém pořádku, a proto je nezbytná administrativa. Mezi základní podmínky získání hypoték na příkladu koupě nemovitosti patří:

 • věk 18 až 65 (70) let
 • občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem na území ČR
 • příjem ze zaměstnání (minimálně za posledních 6 měsíců)
 • příjem z podnikání (nejméně dvě zdaňovací období)
 • řádná platební morálka, ocenění nemovitosti, výpis z katastru nemovitostí, zástava nemovitosti, vyplněná žádost o hypotéku
 • dostatečné vlastní úspory

Co vše potřebujete vědět?

Nová pravidla u poskytování hypoték se rozšíří na požadavky o výši příjmu. Dluh/úvěr žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (podmínka DTI). Žadatel by měl také na splátku dluhu/úvěru vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu (podmínka DSTI).

Pravidla na výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti jsou ponechána zatím beze změn, do 90 procent LTV.

Parametr DTI (Debt To Income) je poměr celkového úvěru proti celkovému ročnímu čistému příjmu, tedy výše celkového úvěru může činit devítinásobek ročního příjmu žadatele.

 • Čistý měsíční příjem žadatele: 23 000 Kč
 • Čistý roční příjem žadatele: 276 000 Kč
 • Maximální výše úvěru žadatele: 2,5 mil. Kč

Parametr DSTI (Debt Service To Income) je poměr mezi měsíční splátkou úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu, tedy výše splátky může činit 45 % měsíčního příjmu.

 • Čistý měsíční příjem žadatele: 23 000 Kč
 • Maximální výše měsíčních splátek všech úvěrů dohromady: 10 350 Kč

(Mezi všechny úvěry se zahrnují i kontokorenty, další půjčky, úvěry ze stavebního spoření, kreditky, hypotéka a další.)

Parametr LTV (Loan To Value) je poměr výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, a to do výše 90 %.

 • Žadatel s čistým měsíčním příjmem 23 000 Kč dosáhne na hypotéku max. 2,5 mil. Kč a z vlastních úspor musí vynaložit 10 %, tedy 250 000 Kč. Žadatel dosahuje na koupi nemovitosti v maximální ceně 2,8 mil. Kč.

TIP! Čím více společných žadatelů o jednu hypotéku, tím lepší čísla!

Potřebujete pomoci se získáním hypotéky? Obraťte se na hypoteční speciality s Adomus – finance jinak ještě dnes!

Sdílejte: