Chcete si koupit nový byt či dům, hodíte se do gala, vyrazíte s úsměvem do nejbližší banky za rohem, dopřejete si kafíčko s hypotečním expertem a po pár minutách odcházíte se smlouvou a s miliony v kapse? Na co se před jednáním s bankovním domem připravit?
O podmínkách získání hypotéky víme mnohé a rádi vám poradíme i s vyřízením hypotéky. Jaké informace chce banka tedy znát, než vám půjčí na nové bydlení, nemovitost či pozemek? V ADOMUS – finance jinak jsme si pro vás připravit několik rad a tipů.
Kdo může získat hypotéku?
Hypotéku může získat fyzická a právnická osoba, splňující daná kritéria.
- Fyzická osoba – občan ČR, cizinec s trvalým pobytem na území ČR, cizinec bez trvalého pobytu, osoba starší 18 let, avšak maximální věk žadatele většinou 65 let.
- Právnická osoba – účelově založená společnost, nebo již existující společnost se sídlem na území ČR, prokazující se daňovými přiznáními.
Jaké jsou základní podmínky pro získání hypotéky?
Celková částka, kterou vám banka bude ochotna půjčit, se odvíjí od několika klíčových podmínek.
- Příjmy – z pravidla banku zajímá průměrný plat za poslední tři až šest měsíců, potvrzený zaměstnavatelem v závislosti na zvolené bance. U podnikatelů požaduje banka daňové přiznání za poslední dvě zdaňovací období, včetně dokladu o zaplacení daně a potvrzení o bezdlužnosti finančnímu úřadu.
Bankou minimálně požadovaný měsíční příjem by měl pokrýt splátku hypotéky, životní minimum, pravidelné výdaje a finanční rezervu. Pokud váš příjem nestačí, k žadateli může přistoupit i více spolužadatelů.
Důležité! V říjnu 2018 přitvrdí podmínky hypoték, o nichž vás budeme informovat na blogu ADOMUS-finance jinak.
- Platební morálka – banka prověřuje každého žadatele o hypotéku v bankovním i nebankovním registru. Pokud své povinné závazky splácíte včas, jste o krok blíže získání hypotéky.
Hypotéka, co je potřeba?
Banky omezily vyplácení stoprocentních hypotečních úvěrů, a proto je důležité mít i dostatečné vlastní finanční úspory. Pokud finanční úspory vykazují nulu, v řešení přichází půjčky, jiné nevýhodné úvěry nebo zástava nemovitostí.
- Zástava – bance do zástavy můžete dát i byt či dům, na který si hypotéku vyřizujete, nebo další nemovitost, kterou budete ručit. Nedílnou součástí zastavované nemovitosti, nacházející se na území ČR, je výpis z katastru nemovitostí a odhad hodnoty zastavené nemovitosti interním nebo externím odhadcem.
- Kupní smlouva – podmínkou pro získání hypotéky je i nabývací titul k nemovitosti, a to kupní smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí kupní. Při stavbě domu nebo rekonstrukci je nutné doložit stavební povolení nebo smlouvu o dílo se stavební firmou.
Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?
Celé vyřízení a schválení hypotéky by mohlo standardně trvat měsíc od dodání všech potřebných dokladů. Nutno ale počítat s 6 až 8 týdny, dle složitosti záměru. Podmínky pro schválení hypotéky se dají rozdělit do tří parametrů.
- Příprava – připravte si nezbytné doklady pro banku, jako například potvrzení příjmů, daňové přiznání, potvrzení o bezdlužnosti, návrh kupní smlouvy, list vlastníků a vše další potřebné podle žadatele o hypotéku.
- Schvalování – po posouzení a schválení hypotéky vám banka vystaví veškeré smluvní dokumenty, a to zástavní smlouvu, návrh na vklad pro katastrální úřad a úvěrovou smlouvu.
- Čerpání – čerpání hypotečního úvěru probíhá po vkladu a zapsání zástavní smlouvy na katastr nemovitostí a po splnění zbylých podmínek úvěrové smlouvy.
ADOMUS – finance jinak vám poradí, jak financovat své bydlení tím nejlepším způsobem!