10 nejčastějších chyb při vyřizování hypotéky a jak se jich vyvarovat?

admin_adminHypotéky

10 nejčastějších chyb při vyřizování hypotéky

Uvažujete o novém bydlení a vyřízení hypotéky? Na co si dát pozor při vyřizování hypotéky a jakých častých chyb se vyvarovat předem? Prodražilo se vám vyřizování hypotéky? Nezbývá čas a rezervace na nemovitost propadla? Hypoteční specialisté z Adomus – finance jinak shrnuli nejčastější překážky v deseti krocích.

Hypoteční chyby a jejich řešení?

Je spousta věcí, na které si dát při vyřizování a schvalování hypotéky pozor. Buďte připraveni a předejděte těm nejzákladnějším chybám.

1. Čas

Při vyřizování hypotečního úvěru se vyplácí tvorba časové rezervy. Banky vám hypotéku schválí obvykle do dvou týdnů od obdržení veškerých nutných dokumentů, ale může nastat situace, kdy budete potřebovat více času na vyžádané doplňující dokumenty a jejich získání.

2. Odhad nemovitosti

Součástí každé žádosti o vyřízení hypotečního úvěru je znalecký posudek odhadce, který určí hodnotu zastavované nemovitosti. Dávejte si proto pozor, aby certifikovaný odhadce vždy spolupracoval s bankou, u které hypoteční úvěr vyřizujete.

3. Podpis rezervační smlouvy

Zvažte podpis rezervační smlouvy bez předschválení hypotečního úvěru. Rezervační kauce by vám zbytečně propadla v případě finálního neschválení úvěru a celý proces skončí na sporech.

4. Bankovní i nebankovní registry

Schválení hypotečního úvěru vám může ovlivnit i pozdní splátka jiné půjčky nebo úvěru, neuhrazená splátka auta, faktury na poplatky v domácnosti, a dokonce i telefon. Abyste se neocitli v registru dlužníků, hlídejte si svoji platební morálku.

5. Kontokorenty

Hlídejte si výši kontokorentů na vlastněných kreditních kartách, jelikož se vám jejich výše započítávají do výdajů při vyřizování hypotéky. Ruku v ruce je stejný postup i s úvěrovými kartami.

6. Příjmy žadatele

V závislosti na zvolené bance je posuzován průměrný plat za posledních šest měsíců potvrzený zaměstnavatelem a u podnikatelů podané daňové přiznání za poslední dvě zdaňovací období, včetně dokladu o zaplacení daně a potvrzení o bezdlužnosti finančnímu úřadu. Pokud váš příjem bance nestačí, k žadateli může přistoupit i více spolužadatelů.

7. Nová pravidla ČNB

Celkovou částku, kterou vám banka bude schopna půjčit, se odvíjí od důležitých informací. Na blogu Adomus – finance jinak, jsme vás informovali o rozšíření požadavku na výši příjmu u poskytování hypoték. Velmi pečlivě věnujte pozornost parametru DTI a DSTI k přísnění podmínek pro získávání hypoték.

8. Vlastní úspory

Nejenže je procentuální výše vlastních úspor důležitá pro úspěšné schválení hypotéky, ale myslete i na poplatky v průběhu vyřizování úvěru – cena za odhad nemovitosti, finance spojené s katastrem nemovitostí a převod nemovitosti, schválení úvěru a jeho čerpání, pojištění a další doplňkové produkty, které vám banka bude nabízet k finálnímu ujednání.

9. Nejvýhodnější hypotéka a úroky

Obcházíte banky, zjišťujete podmínky a všude slyšíte, že jsou nejlepší? Banky se o vás začnou prát s nabídkou hypotéky a úroků. Ne vždy slovo začínající na NEJ, znamená NEJ. Doporučujeme nespoléhat se pouze na jedinou první variantu, udělat si přehled a propočítat i konkurenční nabídky bank. Kromě úrokové sazby je třeba porovnat i poplatky a náklady spojené s hypotékou.

10. Výše hypotéky, splátek a pojištění

Pravidelná výše hypoteční splátky není jediný měsíční výdaj, který budete muset platit. Nezapomínejte v sjednávání i na pravidelné náklady s provozem nemovitosti, běžné výdaje, životní změny, splácení ostatních úvěrů či spoření, které zatěžují váš rozpočet. Výše splátek, výše celkové hypotéky a krytého pojištění nebývá tedy vteřinovým rozhodnutím, ale otázkou budoucnosti.

Adomus – finance jinak vám rádi pomohou s analýzou vašich možností při vyřizování hypotéky.

Sdílejte: